1. ویکی تِک
  2. chevron_left
  3. دسته‌بندی نشده
  4. chevron_left
  5. معرفی لوازم جانبی دستگاه تزریق پلاستیک

معرفی لوازم جانبی دستگاه تزریق پلاستیک

لوازم جانبی دستگاه تزریق پلاستیک

برای افزایش بازده تولید در خط تولید تزریق پلاستیک، می‌توان از یک سری لوازم جانبی دستگاه تزریق پلاستیک استفاده نمود. از جمله لوازم جانبی ماشین الات تزریق می‌توان به انواع آسیاب، اینورتر، چیلر، کنترل کننده دمای قالب، مخلوط کننده مواد (میکسر)، گازگیر (خشک کن) و انواع ربات های صنعتی، قطعه بردار (پنوماتیک و سروو تا 5 محور) و ربات لیبل زن اشاره کرد.
از لوازم جانبی در کنار دستگاه تزریق پلاستیک جهت کاهش تعداد نیروی انسانی، استفاده از تجهیزات اتوماسیون به منظور افزایش دقت و سرعت در تولید استفاده می‌شود.

لوازم جانبی دستگاه تزریق پلاستیک

از مهم‌ترین لوازم جانبی دستگاه تزریق پلاستیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیاب تزریق پلاستیک

دستگاه آسیاب پلاستیک دارای قدرت بسیار زیادی است و می‌تواند پلاستیک‌هایی که در داخل آن ریخته می‌ریزیم، به سرعت و به خوبی آسیاب کند که از جمله دستگاه‌های کاربردی برای شروع چرخه بازیافت است. دستگاه آسیاب پلاستیک ضایعات را به دلخواه و نیاز شما خرد میکند و پرک پلاستیک تبدیل میکند.

سیلندر و ماردون

سیلندر و ماردون یا به عبارتی همان سیلندر و مارپیچ قطعه‌ای فولادی با آبکاری‌های مخصوص و بصورت استوانه ای شکل است که برای مخلوط کردن و پخت مواد پلیمری مورد استفاده است. سیلندر محفظه نگهدارنده مارپیچ است و انتقال حرارات به مواد، بیشتر از طریق سیلندر انجام می‌گیرد. سیلندرها انواع مختلفی دارند و برای مصارف و مواد مختلف از جمله پی وی سی، پلی اتیلن و گرانول سازی از آن‌ها استفاده می‌شود. مارپیچ‌ها جزء اصلی سیلندر به شمار می آیند و بر حسب مواد مورد استفاده می‌توانند: تک پیچ، دو پیچ کونیکال و موازی باشند.مارپیچ جزء اصلی دستگاه اکسترودر نیز به شمارمی آید. مارپیچ  مواد را به سمت جلو هل میدهد و شرایط گرما دادن و ذوب کردن، مخلوط کردن مذاب را فراهم می‌کند.

کنترل کننده دمای قالب

کنترل کننده دمای قالب، برای پیش گرم کردن قالب و ثابت نگه داشتن دمای قالب در زمان عملیات تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولاً در ابتدا ی شروع کار دستگاه، قطعات تولیدی به صورت ناقص و یا با کیفیت پایین تولید می‌گردند.این مشکل در مناطق سردسیر بیشتر اتفاق می‌افتد و دلیل آن این است که قالب تا به دمای مورد نظر برای تولید قطعات با کیفیت برسد، مدت زمانی طول می‌کشد. اگر از کنترل کننده دمای قالب استفاده شود، از همان لحظه شروع به کار، می‌توان قطعات کامل و با کیفیت را تولید نمود.گرمکن قالب با ثابت نگه داشتن دمای قالب، کمک می‌کند تا محصولات با سطوح صاف و بدون موج تولید شوند. همچنین با پیش گرم کردن قالب می توان با سرعت بالاتری تولید نمود و از هدر رفتن مواد جلوگیری نمود.

مخلوط کننده مواد پلاستیک (میکسر)

مخلوط کننده مواد پلاستیک یا میکسر مواد پلاستیک دستگاهی بسیار کاربردی و مهم در صنعت پلاستیک است. مخلوط کننده مواد پلاستیک دستگاهی است که با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن تقاضا برای استفاده از انواع مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.از مخلوط کننده یا میکسر جهت مخلوط نمودن مستربچ (رنگدانه ها به صورت پودری و گرانولی) و انواع افزودنی‌ها و پرکننده‌های مورد مصرف در صنعت پلاستیک و مواد آسیابی با مواد اولیه استفاده می شود.دستگاه میکسر مواد پلاستیک توانایی مخلوط کردن موادی از جنس‌های پلی پروپیلن، پی وی سی، نایلون و کینار را دارند. با اضافه کردن رنگ به مواد خام می‌توانید به راحتی با استفاده از دستگاه میکسر مواد پلاستیک، ماده خام رنگی برای استفاده در دستگاه قالب تزریق خود داشته باشید. دستگاه میکسر مواد پلاستیک دارای موتوری با قابلیت تنظیم سرعت است و این بدین معناست که بر اساس نوع کاربری و جنس مواد وارد شده به دستگاه می توان سرعت موتور را به دلخواه تنظیم کرد تا به راحتی به کیفیت مورد نظر دست پیدا کرده و در کنار آن نیز در مصرف برق صرفه جویی و از وارد کردن فشار بی مورد به موتور دستگاه جلوگیری کنید.

قالب تزریق پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک محصول دستگاه قالب زنی است و در حال حاضر یکی از بهترین و پر کاربردترین قطعات برای تولید محصولات پلاستیکی هستند. مواد اولیه پلاستیک مذاب شده در داخل محفظه‌ای تزریق می‌شود و پس از سرد شدن مواد با توجه به قالب در نظر گرفته شده قطعه مربوط، تولید و به دست می‌آید. توجه داشته باشید که در ساخت قالب مهمترین و اصلی ترین بخش طراحی قالب است که می‌توان از روش‌های سنتی و صنعتی بسیاری استفاده نمود. همچنین با در نظر گرفتن سلیقه و درخواست مشتریان طرح‌های انتخاب شده برای ساخت قالب تزریق پلاستیک متفاوت خواهد بود.

اینورتر

اینورتر دارای نام‌های بسیاری است مانند درایو، کنترل دورموتور، دریایو فرکانس متغیر یا VFD. اینورتر از نظر معنای لغوی، به معنای مبدل است. اینورترها این قابلیت را دارند که فرکانس و سطح ولتاژ تولیدی را توسط تقویت کننده‌ها به سطح ولتاژ و فرکانس دلخواه تبدیل کرده و برق AC خروجی را با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز کاربر تامین و تولید کنند. در نهایت از برق AC تولید شده در خروجی اینورتر می‌توانیم انواع موتور‌های AC سه فاز را کنترل و راه اندازی کنیم.

چیلر

چیلر (chiller) یا سردکن به ماشینی گفته می‌شود که از طریق یک چرخه ترمودینامیکی (تراکمی بخار یا جذبی)، گرما را از جریان سیال مشخصی (مبرد) دفع می­ کند. سپس این جریان بواسطه گردش درون یک مبدل حرارتی، برای خنک کاری آب مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع چیلر بع عنوان یک خنک کننده گرما را از یک محیط گرفته و به محیط دیگر انتقال می‌دهد. چیلر را می‌توان نوعی پمپ انرژی یا سردکن به شمار برد که محصول خروجی آن آب سرد است

موادکش

موادکش وسیله‌ای مناسب برای انتقال انواع مواد پلاستیک به دستگاه تزریق پلاستیک، بادی، نایلون، اکسترودر و سایر ماشین آلات صنعت پلاستیک (با ظرفیت های متفاوت) است. با توجه به اینکه در اغلب موارد کارگران با مشغولیت بیش از حد نسبت به پرکردن بموقع مواد اقدام نمی‌نمایند دستگاه به علت نداشتن مواد اولیه قادر به تولید نخواهد بود .لذا برای تولید یکنواخت و بدون ضایعات و همچنین صرفه جویی در زمان تولید، بهتر است با توجه به موقعیت دستگاه و نوع مواد اولیه از مواد کش استفاده نمود.

گازگیر مواد پلاستیک

گازگیر یا خشک کن که به آن اصطلاحا رطوبت گیر نیز می‌گویند، عمل رطوبت گیری و خشک کردن مواد را انجام می‌دهد. گازگیرها به دلیل داشتن صفحه مشبک، حرارت و هوای دمیده شده را به صورت یکنواخت به کلیه سطوح مواد اولیه می‌رساند. که این فرآیند توسط ترموستات تابلو فرمان کنترل می‌گردد.

مواد پلاستیکی را از لحاظ جذب رطوبت می‌توان به دو دسته تقسیم نمود:
مواد پلاستیکی که رطوبت را جذب نمی‌کنند مانند PP ،PE. استفاده از گازگیر یا رطوبت گیر برای این نوع موارد توصیه نمی‌گردد.
دسته دوم  مواد پلاستیکی هستند  که  وقتی در معرض هوا  قرار می‌گیرند رطوبت جذب می‌کنند مانندPET ؛ ABS ؛ پلی آمید و … در این دسته از موارد استفاده از گازگیر ضروری است.

سخن پایانی

با خرید لوازم جانبی دستگاه‌ تزریق پلاستیک، از مزایای زیادی بهره‌مند می‌شوید. دستگاه‌ها و لوازم جانبی گارانتی و پشتیبانی چندین ماهه دارند و به دلیل امکانات جدیدتر کیفیت بالاتر، عمر طولانی‌تری دارند و مدت زمان بیشتری برای شما کار می‌کنند. همچنین امکان سفارش قطعات و ابزارهای ویژه برای آن‌ها وجود دارد. علاوه بر این قطعات یدکی آن‌ها در دسترس است و شرایط تعمیر و نگهداری آسان‌تری نیز دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با  ویکی تک از طریق شماره تلفن 02177939601 در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست