1. ویکی تِک
  2. chevron_left
  3. خدمات
  4. chevron_left
  5. مشاوره راه اندازی خط تولید
  6. chevron_left
  7. خط تولید گرانول

خط تولید گرانول

برای خرید این دستگاه با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بهترین دستگاه را متناسب با نیازتان خریداری کنید.

محصولات
معرفی

آشنایی با راه اندازی خطوط تولید گرانول و روش‌های تولید گرانول پلاستیک

گرانول شکلی از پلیمر است و نام نوع پلیمرخاصی نیست.گرانول‌ها گلوله‌های کوچک پلاستیکی هستند که داخل قالب‌های دستگاه‌های مختلف ریخته می شوند و به انواع مختلف قطعات تبدیل می‌شوند.

سیستم ماشین‌های تزریق پلاستیک به گونه است که بهتر است مواد اولیه ورودی آن‌ها بشکل ساچمه‌های کوچک پلاستیکی باشد. به همین دلیل ضایعات پلاستیک که اصولاً آسیاب شده و حالت ورقه هستند، نمی‌‌توانند در ورودی دستگاه قرار بگیرند و ممکن است مشکلاتی از قبیل عدم  یکنواختی بوجود بیاید. از این رو، اکثر تولیدکنندگان ترجیح می‌‌دهند مواد اولیه  خود را به‌ صورت گرانول تهیه کنند. به همین دلیل است که راه اندازی خط تولید گرانول سود خوبی خواهد داشت.

روش تولید گرانول از مواد بازیافتی

سیستم ماشین‌های تولید قطعات پلاستیکی به شکلی است که بهتر است مواد اولیه ورودی آن‌ها به شکل ساچمه‌های کوچک پلاستیکی باشد. مواد پلاستیکی استفاده‌شده پس از آسیاب دارای شکل‌های ورقه‌ای یا گوشه‌های تیز هستند و نمی‌توانند به راحتی در قیف‌های ورودی این دستگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. این در حالیست که عدم وجود یکنواختی در مواد آسیابی ، خود باعث تاثیر منفی بر کیفیت محصولات تولیدی خواهد بود و البته در زمان میکس شدن هم بدلیل عدم یکنواختی اندازه آنها با مواد دیگر همیشه یک ترکیب غیر یکنواخت دارند. لذا مصرف کنندگان این مواد ترجیح میدهند مواد خریداری‌شده آن‌ها مثل مواد اولیه نو به‌صورت گرانول یا همان ساچمه‌های کوچک پلاستیکی باشد که این کار بوسیله خطی به اسم خط تولید گرانول انجام میشود.

 انواع خط تولید گرانول

خط تولید گرانول به روش رشته ای (Strand Type)

ساخت ماشین‌آلات تولید گرانول رشته ای ساده تر است. در ایران معمولا از این دستگاه‌ها استفاده می‌گردد. برای ساخت گرانول در این ماشین‌ها مواد پلاستیکی معمولا آسیاب شده، ذوب شده و سپس در دستگاه اگسترودر از یک صافی فلزی عبور داده می شوند. پس از عبور از این صافی‌ها پلاستیک ذوب شده به شکل رشته‌ای در می‌آیند. با عبور این رشته‌ها از یک استخر آب، آن‌ها را خنک می‌کنند. پس از آن این رشته‌ها به یک آسیاب هدایت می‌گردند و تکه تکه شده و به حالت گرانول در می‌آیند. کیفیت محصول نهایی در این روش با گرانول مواد نو تفاوت‌هایی همچون وجود لبه‌هایی تیز و نیز خرده‌های پلاستیک دارد. همچنین بزرگترین چالش در این ماشین‌ها قطع شدن این رشته‌ها در حین فرآیند تولید است که برای حل آن نیاز به وجود یک اپراتور در کنار این دستگاه‌ها است.

خط تولید گرانول به روش خشک (Hot die face cutting)

در این روش ساخت گرانول، پلاستیک‌های خردشده پس از ذوب شدن در اکسترودر و عبور از صافی، از سوراخ های ریزی خارج میشود و به همان شکل مذاب بوسیله ی تیغه ای با سرعت زیاد برش میخورد و همزمان بوسیله ی ایجاد مکش و با عبور از مسیرهای لوله ای سرد و خشک می‌شود. سپس وارد مخزن بزرگتری می‌شوند که در آن با ایجاد اختلاف فشار، گرانول‌های سنگین‌تر در پایین مخزن جمع می‌گردند.

ساخت این نوع ماشین‌آلات نیاز به دقت بالاتری داشته و قیمت این خط تولید بالاتر است. اما گرانول های تولیدی در این روش بسیار شبیه به گرانول مواد دست اول است و از نظر ویژگی‌های پلاستیک، ثبات بهتری در این نوع مواد وجود دارد.

خط تولید گرانول به روش سيستم برش رينگ آبی (Water Ring cutting)

این روش همانند تولید گرانول خشک است با این تفاوت که مواد پس از رد شدن از صافی و بریده شدن، با استفاده از نیروی گریز از مرکز به دور مخزنی می‌چسبند. در اطراف این مخزن آب سرد می‌چرخد و خنک می‌گردند. در این روش مواد به شکل دانه‌های عدس در می‌آیند.

اين سيستم معمولا براي کامپاندهاي شکننده ( مثل پلي اتيلن با ۷۰ الي ۸۰ درصد کربنات کلسيم) استفاده مي‌گردد.

خط تولید گرانول به روش سيستم برش زير آب (Under water cutting)

در این روش مواد همچون روش رشته ای پس از ذوب و عبور از صافی به زیر آب هدایت زده و در همانجا با سرعت برش می خورند. این روش معمولا برای ظرفیت های بالا (مثلا یک تن در ساعت)  استفاده می‌شود و یکی از دلایل آن، بالا بودن هزینه نگهداری سیستم (Maintenance) است. این روش برای اکثر ترموپلاستیک ها مناسب است.

نتیجه گیری

با توجه به ویژگی‌های گرانول‌های مختلف و کاربرد موردنظر، راه اندازی خط تولید گرانول به هر کدام از روش‌های تولید گرانول می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. پارامترهای مختلفی بر هزینه راه اندازی خط تولید گرانول تاثیر گذار هستند. میران پیچیدگی ساخت دستگاه گرانول ساز ،قطعات مورد نیاز، نوع گرانول تولیدی، کاربرد و … عواملی هستند که بروی روش تولید گرانول و راه اندازی خط تولید گرانول تاثیرگذار هستند. بنابراین، باید بررسی جامعی صورت بگیرد و روش موردنظر برای تولید گرانول انتخاب شود.

فهرست